Ile Rousse – Toulon
Lautat maahan Ranska
Ile Rousse – Toulon
Lautat maahan Ranska
Corsica Sardinia Ferries yhdistää Korsikan saaret manner-Ranskaan liikennöiden Ile Rousse-Toulon reitillä jopa 5 kertaa viikossa. Matka kestää nopeimmillaan 5 tuntia 30 minuuttia.
Ile Roussen ja Toulonin välisten matkojen yleisyys saattaa vaihdella kausiluonteisesti.Tarkemmat aikataulut sekä hinnat löydät tarkastelemalla verkkosivumme reitti- ja satamahaku -osiota.
Enemmän reittejä kuin kenelläkään muulla.
Vertaile hintoja, aikoja ja reittejä yhdessä paikassa.
Muuta suunnitelmia helposti flexi-lipuilla.
Varaa e-lippuja ja hallitse matkoja sovelluksessa.
Ajantasainen alusten seuranta ja reaaliaikaiset päivitykset.
Huippuluokan asiakastuki, kun sitä tarvitset.
"Matka Korsikalle"
"Toulon - Ajaccio"
"Pyörien kuljetus"
"Hieno kokemus!"
Ile Rousse on kaupunki Haute-Corsen alueella Ranskassa Korsikan saarella. Kaupungin perusti Pasquale Paoli vuonna 1758. Sen nimi oli alun perin Isola Rossa, Punainen saari, luodon punaisen okravärin mukaan. Mielenkiintoista, että vaikka saari on Ranskan, kaupunki on yksi vain kahdesta kaupungeista saarella, jolla on ranskalainen nimi - toiset ovat pitäneet italialaisen nimensä.
Etelään Plage de Rindarasta on hieno ranta, ja pohjoisessa pieniä kivisiä saaria, Ile-Roussella on komeat puitteet, mikä houkuttelee paljon kävijöitä. Kaupungin arkkitehtuuri, joka sisältää joitakin kauniita rakennuksia, pääosin 1700–ja 1800–luvuilta. Keskellä kaupunkia, Place Paolissa on rintakuva Pasquale Paolista. Aukio on avoinna merelle länteenpäin ja siellä on miellyttävä kauppahalli. Se on hyvä paikka matkata kohti sekä vanhaa että uutta kaupunkia.
Lautat Ile Roussesta lähtevät Nizzaan, Touloon ja Marseilleen.
Ranskan kaupunki Toulon sijaitsee Välimeren rannikolla itään Marseillesta Varin alueella Provencessa. Se sijaitsee kivisen lahden ympärillä, kalkkikivikallioiden "Faronien" suojassa. Suojainen sijainti on synnyttänyt suuren sataman ja Toulonin roolin Ranskan merivoimien laivaston kotina. Toulonin vierailijoiden on käveltävä Old Townissa, jota on nyt paljon kunnostettu ja jossa on mielenkiintoisia alueita joissa on kapeita katuja joita reunustaa kaupat ja pieniä aukioita ja kahviloita. Paras aika vierailla on aamulla, kun päivittäiset markkinat Cours Lafayette lisää väriä kaupunkiin. Toulonin arsenaali, missä on ehkä eniten turisteja, juontaa juurensa Henrik IV:n aikaan; se vihittiin käyttöön vuonna 1680. Se on tullut Porticon kautta vuonna 1738 ja sisältää monia maalauksia, kuten kauniin kuvan Antoine Morel Fatiosta (1800–luvulta) jota kutsutaan 'The port of Toulon in 1854', siellä on myös Emil Mathonin maalauksia, "Retour de l'amiraali de Courbet'n aux Cendres salins d 'Hières'; Vincent Cordouan ja "Combat de Vaisseau, Romulus, 13 fevrier 1814", ja J. Vernet on "Les Vues des Ports de France".